‌روستای البرز دژی در استان مرکزی

0
233

به گزارش ایران رویداد، ‌روستای البرز در استان مرکزی در گذشته به واسطه وجود خندق و اقدامات حفاظتی به مانند دژی در مقابل دشمنان بوده است.

محمدرضا نصراللهی دهیار روستای البرز با اشاره به اینکه نام اصلی این روستا البرج بوده است و در اولین سرشماری کشور در سال 1345 سهوا این نام به البرز تغییر کرده است، گفت: این روستا با فاصله 30 کیلومتری از مرکز استان و هشت کیلومتری از شهرستان شازند در منطقه‌ای بسیاری خوش آب و هوا قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه قدمت این روستا بسیار زیاد بوده و روایات متفاوتی از آن وجود دارد اما ظاهرا قدمتی 700 ساله دارد، جمعیت فعلی روستا را 150 نفر عنوان کرد و افزود: روستای البرز یکی از معدود روستاهایی است که در گذشته ملاهای بسیاری را تربیت کرده است و در این همین راستا یک مکتبخانه قدیمی دارد که البته امروز مالک شخصی دارد، اما به واسطه این سبقه مذهبی شمار بسیاری از ارامنه در این روستا ساکن بوده‌اند به همین دلیل این روستا یک کلیسا نیز داشته است که در حال حاضر تنها نمایی از آن باقی مانده است.

به گزارش ایران رویداد دهیار روستای البرز با اشاره به زاغه ذبیح‌الله در روستا گفت: این زاغه بسیار بلند است و عملا بلندترین نقطه روستا محسوب می‌شود که در گذشته محافظت از روستا به واسطه آن انجام می‌گرفته است. این زاغه به سمت شازند مشرف بوده است تا حرکت دشمنان رصد شود. پایین این زاغه نیز محلی برای آفتاب گرفتن سالمندان روستا بوده است.

وی افزود: روستا دارای چهار برج به صورت موازی بوده که در حال حاضر تنها زاغه ذبیح‌الله باقی مانده و مابقی تخریب شده است.
نصراللهی وجود خندق در حاشیه روستا را یکی از ویژگی‌های خاص روستا در گذشته دانست و افزود: به جهت حفاظت از روستا دورتادور روستا خندقی به عرض 15 متر و عمق 10 متر حفر شده بود که کف آن کاملا سنگ فرش بوده است و نگهبانی‌هایی نیز در مقابل مسجد روستا انجام می‌شده.
وی درخصوص شغل اهالی روستا در گذشته گفت: خاک این روستا از گذشته بسیار حاصلخیز بوده است به طوری که آب از سمت قلعه کوکبیه نزدیک روستای سالارآباد شازند به سمت روستا سرازیر بوده است و در این منطقه 50 حلقه چاه که از سمت کوه‌های راسوند تغذیه می‌شده است و با فاصله پنج کیلومتری به سمت خندق اطراف روستا هدایت و سپس از طریق جوی‌هایی به سمت اراضی کشاورزی سرازیر می‌شده و زمین‌های کشاورزی را مشروب می‌کرده است. این امر باعث حاضلخیزی بسیار زیاد اراضی منطقه و توسعه کشاورزی بوده است.

نصراللهی با اشاره به اینکه در گذشته کشاورزی ارباب مالکی بوده است و این حاصلخیزی کشاورزی تاکنون ادامه داشته است گفت: در حال حاضر اراضی کشاورزی روستا حدود 700 هکتار است اما متاسفانه حدود 15 هکتار از باغات خشک شده و اهالی تنها به کشت گندم، جو، لوبیا چیتی، ذرت علوفه‌ای و … مشغولند و به واسطه خاک حاضلخیز و آب و هوای مطلوب روستا بهترین محصولات در این منطقه تولید می‌شود.

وی درخصوص وضعیت آبی روستا گفت: تنها رودخانه روستا به نام شاجوی البرز که از سمت روستاهای هفته و عمارت بازنه سرچشمه می‌گرفت کامل خشک شده است. دهیار روستای البرز که سال 92 به عنوان دهیار نمونه کشور انتخاب شد با اشاره به اینکه این روستا در سال گذشته به عنوان روستای شاخص استان مرکزی معرفی شد، گفت: خیابان اصلی روستا کاملا سنگفرش شده و طرح هادی تقریبا پیشرفت خوبی در روستا داشته است.

به گزارش ایران رویداد، نصراللهی افزود: در افتتاح طرح هادی روستا که با حضور معاون عمرانی بنیاد مسکن کشور انجام شد اعتباری برای آواربرداری 40 خانه قدیمی و متروک روستا در نظرگرفته شد، اما تصمیم بر این شد که قبل از انجام آواربرداری استعلامات لازم از طریق میراث فرهنگی انجام گیرد تا مبادا قصوری در خصوص حفظ قدمت این خانه‌ها انجام گیرد که در حال حاضر این امر توسط کارشناسان در حال انجام است و اجازه تخریب تپه زیر زاغه ذبیح الله که محل افتاب گرفتن سالمندان روستا بوده است داده نشد.

انتهای پیام *

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

14 − 9 =