یک اخراج توییتری دیگر؛ کابینه ترامپ جنگ طلب تر می شود

0
169

به گزارش ایران رویداد به نقل از ایرنا،رسانه های آمریکایی پیام توییتری رئیس جمهوری این کشور مبنی بر برکناری مشاور امنیت ملی و جایگزینی چهره ای به شدت تندرو را اقدامی برای شکل دادن ترامپ به کابینه ای امنیتی و جنگ طلب ارزیابی می کنند.

به گزارش ایران رویداد،«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده یک بار دیگر یک مقام ارشد کاخ سفید را اخراج کرد. وی برای چندمین بار با یک پیام توییتری به همه حرف و حدیث ها در چند هفته اخیر پایان داد و به شایعه اخراج ژنرال «اچ. آر. مک مستر» مشاور امنیت ملی کاخ سفید رنگ واقعیت بخشید و به صورت رسمی وی را اخراج کرد. ترامپ همچنین «جان بولتون» سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل در دولت جرج بوش را به عنوان سومین مشاور امنیت ملی برگزید.
ترامپ در پیامی توییتری از خدمات مشاور پیشین تقدیر کرد و وی را دوست همیشگی خود دانست و افزود از ۹ آوریل (20 فروردین) بولتون کار خود را در پست جدید آغاز خواهد کرد. ترامپ در کمتر از یک سال و نیم ریاست جمهوری نشان داد از اقدامات نامتعارف استقبال می کند. از این رو اخراج مک مستر همچون اخراج وزیر امور خارجه بحث برانگیز نبود زیرا پس از اخراج جنجالی و نامعمول «رکس تیلرسون» و با توجه به شایعه هایی که در مورد جابجایی مشاور امنیت ملی وجود داشت، افکار عمومی برای این تغییر آماده شده بود.

** بولتون؛ دوست صهیونیست ها و تروریست ها
جان بولتون سومین مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده است که پس از کناره گیری «مایک فلین» و اخراج مک مستر به تیم همفکران و نزدیکان دونالد ترامپ اضافه می شود. دونالد ترامپ بارها از نزدیکانش به علت اختلاف نظر با آن ها انتقاد کرده بود. یکی از مهمترین تضاد دیدگاه ها در میان نزدیکان ترامپ در زمینه موضوع ایران و توافق هسته ای بوده است. تارنمای روزنامه «وال استریت ژورنال» در این باره نوشت: ترامپ در توجیه اخراج ناگهانی تیلرسون یک نمونه از ناهماهنگی ها با را موضوع برجام عنوان کرد. طی حدود یک سال گذشته ترامپ چندین بار تصمیم خود را برای لغو برجام گرفته بود اما مشاوران ترامپ مانع از این کار شدند. در واقع رایزنی ها و فشارهای سه نفر (تیلرسون و مک مستر در کنار وزیر دفاع آمریکا) تا به حال موجب حفظ توافق هسته ای شده است.
این روزنامه افزود: اکنون حلقه تندروهای هم نظر با ترامپ در کاخ سفید در حال کامل شدن است و رئیس جمهوری آمریکا، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی را انتخاب کرده است که به شدت با وی در امور بین المللی به ویژه ایران هم عقیده هستند.
جان بولتون در زمان ریاست جمهوری جورج بوش از کارشناسان برجسته امور کنترل تسلیحات و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه آمریکا به شمار می رفت. وی پیش از ریاست جمهوری «باراک اوباما» دوره ای را به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد مشغول فعالیت بود. این جمهوریخواه تندرو دوستی نزدیکی را با صهیونیست ها دارد و با منافقان هم ارتباط گسترده ای را برقرار کرده است. وی در چند سال اخیر در گردهمایی های این گروه تروریستی در فرانسه حاضر شده و در آن سخنرانی کرده است.
تارنمای نشریه «نیویورکر» در تحلیلی با عنوان «یک جنگ طلب دیگر که می گوید ایران را بمباران کنید وارد کاخ سفید شد» آورد: تندروها به کاخ سفید نزدیک تر می شوند. ترامپ یک دگرگونی دیگر را در گروه نزدیکان خود ایجاد و فردی را انتخاب کرد که موضعگیری های وی در مورد ایران حتی بسیار تندتر از خود ترامپ است. در واقع اکنون خشن ترین دیپلمات آمریکا در قرن بیست ویکم به پست مهمی گمارده می شود.
این تحلیل یادآور شد که بولتون همیشه حامی مخالفان نظام ایران (منافقان) بوده است. این گروه متهمند که پیش از انقلاب چند تن از کارکنان آمریکایی داخل ایران را ترور کردند و حتی تصمیم داشتند سفیر واشنگتن در تهران را بربایند. آن ها در طول جنگ صدام علیه ایران هم در عراق مستقر بودند و در سال 1997 در فهرست گروه های تروریستی دولت آمریکا قرار گرفتند.

** کابینه ترامپ جنگ طلب تر می شود
بولتون سال گذشته سخنان تندی را علیه ایران عنوان کرد و حتی از تغییر نظام در ایران با استفاده از روش های سخت و نظامی هم سخن گفته بود.
تارنمای شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» که ارتباط نزدیکی با تندروهای آمریکا و از جمله بولتون دارد در زمینه رویکرد تیم ترامپ به برجام نوشت که با انتصاب بولتون توافق هسته ای را باید تمام شده دانست. وی یکی از سرسخت ترین منتقدان این توافق بود و بارها به رئیس جمهوری آمریکا اصرار کرد که نه تنها به دنبال هیچ جایگزین یا اصلاحاتی بر آن نباشد بلکه آن را از بین ببرد و تحریم های سختی را علیه ایران دوباره از سر بگیرد.
بنا بر ادعای این رسانه، بولتون هر اقدامی را برای بستن مسیرها به روی ایران انجام خواهد داد تا تهدیدات پیش روی آمریکا و رژیم صهیونیستی را رفع کند.
تارنمای «بلومبرگ» هم در گزارشی عنوان داشت اکنون رئیس جمهوری آمریکا فرصت را به بولتون داده است تا توافقی را که خود به دنبال اصلاح و تثبیت آن است، نابود سازد. بولتون سناریوهای خود را به صورت صریح پیشتر بیان کرده است و گرچه همه با آن موافق نیستند اما به نظر می رسد بولتون در تلاش است تا این کشتی را غرق کند. حتی گفته می شود بولتون خط مشی ها برای خروج از برجام را تدوین کرده و در حال هماهنگی با متحدان اروپایی است.
به نوشته بلومبرگ ترامپ به دنبال ایجاد تغییرات در توافق هسته ای است اما بولتون می خواهد روسیه و چین را که در سال 2015 در گفت وگوهای هسته ای با ایران مشارکت داشتند از فرایند مشورت با واشنگتن کنار بگذارد.
ارزیابی نیویورکر با بیان اینکه با حضور «مایک پومپئو» به جای تیلرسون و افزوده شدن جان بولتون سیاست های جنگ طلبانه آمریکا در سراسر جهان تشدید می شود، افزود اکنون تنها یک ژنرال بازنشسته عملگرا (جیمز متیس) به عنوان وزیر دفاع باقی مانده است. این سوال مطرح است وی تا چه زمانی در این منصب باقی خواهد ماند؟

منبع : ایرنا

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

چهار + شش =