پایبندی 133 درصدی اوپک به توافق کاهش تولید نفت

0
159

تهران – ایرنا – جهان انرژی در 24 ساعت گذشته شاهد تحولات گوناگونی از جمله پایبندی 133 درصدی اوپک به توافق کاهش تولید نفت، تغییر نقش عربستان در بازار نفت و آغاز استفاده از ارز دیجیتال به جای دلار در مبادلات نفتی ونزوئلا بوده است.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری انگلیسی رویترز، «محمد بارکیندو» دبیرکل اوپک گفت: میزان پایبندی اعضای اوپک و غیراوپک به برنامه جهانی کاهش تولید در ژانویه 2018 براساس آمارهای ثبت شده از سوی این سازمان، 133درصد بوده است.
به گفته بارکیندو، این میزان در سال گذشته 107 درصد بوده است و براساس انتظارها، تقاضای جهانی برای نفت در سال 2018 با توجه به فضای امیدوار کننده یک میلیون و 600 هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

**عربستان در بازار نفت تغییر نقش می دهد
به گزارش بلومبرگ امریکا، عربستان که چند دهه، نقش تعدیل کننده در بازار نفت را برعهده داشت و در مقابل درخواست کشورهای عضو اوپک از جمله ایران و ونزوئلا برای افزایش قیمت نفت، مقاومت می کرد، اکنون در حال تغییر این نقش است.
به گفته یک منبع آگاه، «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان که پیش تر از نفت 60 دلاری ابراز رضایت می کرد، اکنون خواستار نفت 70 دلاری است.
الفالح گفته است که تولیدکنندگان باید کاهش تولید را تا پایان 2018 میلادی ادامه دهند، حتی اگر این اقدام موجب بروز کمبود عرضه در بازار شود.
وی تاکید کرده که اگر قرار است اقدام ما بازار را از اندکی از توازن خارج کند، بگذارید این اتفاق رخ دهد.

**امارات بیش از میزان تعیین شده در توافق اوپک از تولید نفت خود می کاهد
به گزارش رویترز، «سهیل المزروعی» وزیر انرژی امارات اعلام کرد که قصد دارد کاهش تولید نفت خود را در سه ماه نخست سال 2018 میلادی از آنچه در توافق این سازمان مقرر شده است، بیشتر کند.
المزروعی که ریاست اوپک را در سال جاری میلادی برعهده دارد، گفت: عملیات تعمیر و نگهداری و پایبندی کامل این کشور به برنامه کاهش تولید، به امارات کمک می کند تا بیش از میزان تعیین شده، از عرضه نفت خود بکاهد.

**آغاز استفاده از ارز دیجیتال بجای دلار در مبادلات نفتی ونزوئلا دلار
به گزارش شبکه خبری بی. بی. سی، ونزوئلا روز سه شنبه (اول اسفند) بطور رسمی استفاده ارز دیجیتال نفتی خود را با هدف خارج کردن این کشور از بحران اقتصادی دامنه دار، آغاز کرد.
«نیکولاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا، امیدوار است ارز دیجیتال این کشور به نام «پترو» اجازه دهد از دام تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا بگریزد.
ونزوئلا باور دارد، نخستین کشور در جهان است که پول مجازی برای معاملات نفت ایجاد کرده است.

**بریتیش پترولیوم: خودروهای برقی تقاضا برای نفت را تا 2040 میلادی نزولی می کند
به گزارش رویترز، شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم انتظار دارد که ظهور خودروهای برقی، تا سال2040 میلادی میزان مصرف نفت را طوری کاهش دهد که در سال 2030 میلادی تقاضا برای نفت برای نخستین بار به بالاترین میزان خود برسد و پس از آن، روند کاهشی داشته باشد.
شرکت بی. پی در گزارش سالانه انرژی خود، پیش بینی می کند که میزان ورود خودروهای برقی به بازار تا سال 2040 میلادی 100 برابر افزایش یابد و شمار آنها از سه میلیون فعلی تا مقطع یادشده به 320 میلیون دستگاه برسد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

دو × دو =