نظر شما در مورد پیشنهاو وزیر که الان زمان خرید مسکن است چیست؟

0
64
 به گزارش ایران رویداد این سخن وزیر در حالی بیان شده است که ایشان در میانه تیرماه امسال، به مردم توصیه کرده بود: فعلاً خانه نخرید تا شرایط آرام شود و در شرایط هیجانی تصمیم نگیرید.

اسلامی در آن مقطع (تیرماه ۹۸) تأکید داشت: یکی از مواردی که بسیار مهم است و باید به آن توجه کنیم، تحولاتی است که در حوزه مسکن و التهابات قیمتی اتفاق می‌افتد و این موارد اصلاً هیچ ارتباطی به تقاضا و عرضه مسکن ندارد. این مسأله متأثر از تحولاتی است که خارج از بخش مسکن و اقتصاد کلان بوده و نیز برگرفته از شرایطی که ارز برای کشور به وجود می‌آورد. از ابتدای انقلاب تاکنون ما درس نگرفتیم که وقتی یک تحولاتی اتفاقات می‌افتد، هجوم نیاوریم تا ریال را به کالایی تبدیل کنیم که ارزش آن حفظ شود.

اما حالا به فاصله کمتر از دو ماه، نظر خود را تغییر داده و مردم را به خرید خانه توصیه می‌کند و معتقد است که افزایش حباب گونه قیمت مسکن تقریباً متوقف‌ شده و قیمت‌ها روند نزولی به خود گرفته است و کسانی که حقوق‌بگیر هستند و می‌خواهند منزلی تهیه کنند در این شرایط می‌توانند خانه بخرند.

شاید مهم‌ترین دلیل وزیر برای یک خرید تابستانی در بازار مسکن ـ به گواه آمار بانک مرکزی ـ کاهش نسبی قیمت مسکن باشد. زیرا گزارش معاملات مسکن در مرداد ماه ۹۸ نشان می‌دهد، قیمت هر مترمربع مسکن در این ماه به حدود ۱۳ میلیون تومان رسیده که این قیمت در مقایسه با تیرماه ۹۸ حدود ۲.۴ درصد یا ۳۲۵ هزار تومان کاهش داشته است.

همچنین بررسی روند قیمتی در بازار معاملات مسکن نشان می‌دهد، پس از شانزده ماه رشد قیمت در این بازار، بالاخره قیمت‌ها در مرداد ماه به مسیر نزولی بازگشت. آخرین کاهش قیمت هر مترمربع مسکن در فروردین ماه ۹۷ رخ داده بود. بعد از فروردین ماه ۹۷، روند افزایشی قیمت مسکن تا تیر ماه ۹۸ ادامه داشت.

آیا با پیشنهاد وزیر مسکن که الآن وقت خرید مسکن است، موافقید؟
هرچند باید تأکید داشت، کاهش اندک قیمت مسکن در مرداد نسبت به تیرماه ۹۸ در حالی به ثبت رسیده و قیمت‌ها نسبت به مرداد سال گذشته، به طور میانگین حدود ۷۶ درصد افزایش داشته و نزدیک به ۶ میلیون تومان گران‌تر از مدت مشابه سال گذشته است.

حالا پرسش اینجاست؛

به نظر شما؛

* چرا وزیر در روز‌های پایانی تابستان که فصل جابجایی‌هاست، مردم را به خرید خانه توصیه کرده است؟ آیا کاهش حدود ۳۰۰ هزار تومانی قیمت هر مترمربع مسکن، دلیل کافی برای خرید است؟

* آیا قدرت خرید مردم در بازار مسکن، به قدری است که حالا می‌توانند به پیشنهاد وزیر فکر کنند؟

* آیا سیاست‌گذار در جایگاهی است که مردم را به خریدن و نخریدن توصیه کند و در طرف مقابل، آیا مردم به این توصیه‌ها توجهی دارند؟

آیا پیشنهاد وزیر، در جهت خروج بازار مسکن از انجماد تابستانی است؟

و در پایان، اگر در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، قصد خرید مسکن داشته‌اید، تجربه خود از کاهش یا افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن را با ما در میان بگذارید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

11 + 9 =