من خودرو ندارم سهمیه بنزین من کجاست؟

0
114

به گزارش ایران رویداد دقایقی بعد از باخت تیم ملی فوتبال ایران به تیم ملی فوتبال عراق رویداد بنزین 200 درصد گران شد و به گفته شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بنزین 1000 تومانی 3000 توام شد. بنابر این اطلاعیه خودرو های سواری شخصی ماهانه 60 لیتر بنزین سهمیه ای 1500 توانی در کارت سوخت دارند و خودروهای سواری شخصی دوگانه سوز 30 لیتر و خودروهای تاکسی بنزینی ماهانه سهمیه 400 لیتر و تاکسی های دوگانه 200 لیتر و موتورسیکلت ها ماهانه 25 لیتر و خودروی آمبولانس ماهانه سهمیه 500 لیتری دارند و وانت بارهای بنزینی پرمصرف ماهانه 300 لیتر و وانت بارهای دوگانه 150 لیتر سهمیه ماهانه و خودرو های وانت بار بنزینی کم مصرف ماهانه 200 لیتر و خودرو وانت بار کم مصرف دوگانه ماهانه 60 لیتر بنزین سهمیه در کارت سوخت دارند.
به گزارش ایران رویداد که چند ماهی قبل از بسته پیشنهادی افزایش قیمت حامل های انرژی به خصوص بنزین به عنوان سوخت اصلی خودرو ها در مجلس شورای اسلامی ایران برای در لایحه بودجه سال 99 سخن به میان آمد که با اکثر طرح های افزایش قیمت حامل انرژی به خصوص افزایش قیمت بنزین در نهایت مخالفت شد. تا اینکه مورخ 24 بامداد آبان به صورت غر منتظره ای از افزایش 20 درصدی قیمت بنزین خبر دادند.
در حال حاضر با توجه به تورم موجود در جامعه انتظار می رفت برای مهار افزایش قیمت های افسار گسیخته کالاهای مصرفی مواد غذایی ،کاغذ و صنایع دیگر… حداقل تا پایان سال 98 قیمت های حامل انرژی به خصوص بنزین که عامل اصلی حمل نقل در صنایع مادر و مصرفی کشور به حساب می آید کنترل . مهار شود تا بیش از این شاهد افزایش قیمت ها در جامعه ایران نباشیم. حالا این سوال پیش می آید که دولت محترم چرا با این عجله آنهم دقیقا قبل از انتخابات دوره جدید مجلس در 2 اسفند سال جاری این تصمیم را گرفته؟
و سوال دوم اینکه آیا مجلس محترم شورای اسلامی ایران آیا در اتخاذ این تصمیم افزایش قیمت بنزین دخالت داشته و باخبر بوده است؟
سوال سوم اینکه چرا دولت محترم در انتهای سال 98 که چند ماهی به پایان آن نمانده است تصمیم به افزایش قیمت بنزین گرفته است؟
سوال چهارم اینکه به غیر از این است که در لایحه بودجه سال 98 دولت قیمت بنزین مشخص شده است و افزایش قیمت بنزین به لحاظ قانونی می تواند در لایحه بودجه سال بعد 99 بیاید؟
آسیب شناسی و مخاطرات افزایش قیمت 200 درصدی بنزین

دولتمردان و کارشناسان حوزه حمل و نقل و سوخت کشور چرا در صدد بررسی مخاطرات آسیب های احتمالی افزایش تورم قیمت های کالا در کشور نبودند و نیستند . همانطور که در این گزارش گفته شد. افزایش قیمت بنزین به عنوان عامل اصلی شاخصه قیمت در حمل و نقل و جابجایی کالاهای مصرفی از سوی تولیدکننده به سمت مصرف کننده می باشد به صورت مستقیم سبب افزایش قیمت تمام شده کالاهای تولید و مصرفی مایحتاج مردم در کشور ایران می شود. این رویداد افزایش قیمت بنزین با نزخ رشد 200 درصدی و شیب صعودی که به نظر می رسد در 4 دهه انقلاب اسلامی ایران در دوره ریاست جمهوری محترم حسن روحانی شیب با جهش داشته است که عواقب آن در سبد کالایی مصرفی مردم بسیار مخرب و تاثیر گذار است که پیشنهاد می شود. کارشناسان محترم و هیات وزیران محترم دوباره بررسی مجدد در شکل گیری این قیمت ها داشته باشند.

عدالت اجتماعی در تعیین سهمیه بندی قیمت بنزین به عنوان سرمایه ای ملی که حق همه مردم ایران است

جالب است که در طرح های پیشنهادی که در مجلس محترم شورای اسلامی قبل از افزایش قیمت بنزین مصوب شود یکی از آن طرح ها برای دو نرخی کردن و افزایش قیمت بنزین در سهمیه بندی به صورت نرخ آزاد و سهمیه پیشنهاد جالب و عدالت محور داده شده بود که حق همه ایرانی ها که حتی خودرو ندارند هم محفوظ بود. به عبارتی هر ایرانی که خودرو ندارد هم این حق را دارد که ماهانه 60 لیتر بنزین 1500 تومانی داشته باشد. اگر محاسبه سر انگشتی داشته باشیم در مدت یک سال سهمیه هر ایرانی که خودرو ندارد اما حق دارد که این سهمیه بنزین را داشته باشد 820 لیتر در طی سال هست معادل 1230000 یک میلیون و دویست و سی هزار تومان می شود. با این محاسبه این پول مردم ایران که خودرو ندارند و لی حق دارند این پول به آنها تعلق بگیرد کجاست؟ کجا می رود؟ جالب توجه کارشناسان دولتمردان محترم و مجلس محترم شورای اسلام ایران حداقل این سهمیه 60 لیتری با قسمت 1500 تومانی دولتی که حق همه مردم است را به کسانی که خودرو ندارند را پیشنهاد می شود به صورت نقدی یا به یارانه ها خانوار اضافه نمایید و یا برای کنترل و مهار قیمت 300 تومانی قیمت آزاد بنزین به تمامی مردم ایران که خودرو ندارید یک کارت بنزین با سهمیه دولت به صورت مساوی بدهند تا مردم حداقل با قیمت 500 تومان افزایش یعنی 2000 تومان این بنزین را به دارندگان خودرو در جایگاه های بنزین بفروشند . تا در نهایت قیمت بنزین کنترل شود و مردم در دولت ریاست جمهوری محترم حسن روحانی امیدوار باشند که به حق همه آنها به صورت مساوی احترام گذاشته شد است و عدالت در نظر گرفته شده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

پنج − دو =