طولانی ترین ماه گرفتگی قرن در ایران روی می دهد

0
131

این خسوف طولانی ترین ماه گرفتگی کلی در قرن بیست و یکم، به مدت 103 دقیقه است و تا 87 سال دیگر و به عبارتی پایان قرن حاضر میلادی چنین ماه گرفتگی را در ایران مشاهده نخواهیم کرد.
ماه گرفتگی کلی بعدی در ایران 7 سال دیگر روی می دهد، اما مدت گرفت کلی آن به اندازه ماه گرفتگی 5 مرداد نیست.
دبیر گروه دانش روزنامه جام جم با اشاره به مراحل مختلف ماه گرفتگی اظهار داشت: مراحل مختلف ماه گرفتگی حوالی ساعت 10 شب شروع می شود، حوالی نیمه شب به اوج می رسد و کمی پیش از ساعت 4 صبح تمام می شود، گرفتگی کلی 103 دقیقه به طول می انجامد، ولی کل فرایند خسوف نزدیک به 5 ساعت خواهد بود.
وی در مورد ماه گرفتگی ها به طور کلی توضیح داد: ماه گرفتگی ها معمولا حدود 60 تا 80 دقیقه به طول می انجامند، اما حداکثر مدت ماه گرفتگی کلی یعنی زمانی که ماه دقیقا از وسط سایه زمین رد می شود می تواند حدود 107 دقیقه باشد.
بعد از ماه گرفتگی 25 خرداد 1390 که مدت آن 101 دقیقه بود، این ماه گرفتگی به لحاظ مدت زمان پدیده ای نادر در دنیای نجوم به شمار می آید.
به علاقمندان به رویدادهای آسمان توصیه می شود برای مشاهده این پدیده به رصدخانه ها و مراکزی مراجعه کنند که تلسکوپ در اختیار دارند، هر چند این پدیده با چشم غیرمسلح و در شهرهای بزرگی چون تهران نیز قابل مشاهده است، افرادی که مایل هستند با تاریک شدن ماه ستاره های راه شیری را بهتر ببینند باید خارج از شهرها و به مناطقی بروند که آلودگی نوری وجود ندارد یا کمتر است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

هشت + 10 =