رویداد انتخاب برترین های چهل سال سینمای ایران

0
203

نامزدهای چهل سال سینمای ایران در این رویداد معرفی شدند
رویداد برترین های چهل سال سینمای ایران

۱۶۵ به گزارش ایران رویداد فیلم کاندیدا از سوی هیات اسلامی هنرمندان برای انتخاب برترین های چهل سال سینما با جمع بندی نظرات فرهیختگان و مجموعه های مختلف فرهنگی و هنری معرفی شدند که در این میان رسول ملاقلی‌پور و ابراهیم حاتمی‌کیا با ۸ فیلم در صدر هستند.

به گزارش طبق گزارش رسیده، با عنایت به پشت سر گذاشتن چهل سال از فعالیت سینمای جمهوری اسلامی ایران، هیات اسلامی هنرمندان در اواخر سال ۹۷ فرآیند مشارکتی انتخاب برترین های چهل سال سینما را آغاز نمود.

در این رویداد از افراد و مجموعه‌های مختلف فرهنگی و هنری دعوت گردید آثار سینمایی مدنظر خود را به عنوان تولیدات برتر چهل سال سینمای ایران معرفی نمایند که در پی این فراخوان، نظرات کارشناسی متعدد از سوی مجموعه های فرهنگی هنری، اصناف و فعالان فرهنگی و هنری واصل گردید.

هیات اسلامی هنرمندان با عنایت به نتایج به دست آمده، ضمن برگزاری جلسات کارشناسی، با استخراج اسامی فیلم‌ها در مرحله اول لیست اولیه شامل ۲۴۸ عنوان فیلم را مورد جمع بندی قرار داد و در ادامه با بهره گیری از شاخصه‌های ترسیم شده برای رویداد انتخاب برترین های چهل سال سینما، فیلم های مذکور مورد طبقه بندی قرار گرفتند و در نهایت ۱۶۵ عنوان فیلم به عنوان کاندیدای نهایی انتخاب گردید.

مقایسه کاندیداها بر اساس سال‌های تولید:

بررسی میزان کاندیداها بر اساس سال تولید فیلم ها، شاخصه قابل توجهی است. با بررسی لیست نهایی فیلم های کاندیدا مشخص می‌شود سال های ۷۲، ۷۳، ۷۴، ۸۷ و ۸۹ سال های شاخص سینمای ایران و دارای بیشترین تولیدات کاندیدا و سال‌های ۷۸، ۷۹، ۸۱، ۸۳، ۹۶ و ۹۷ دارای کمترین تولیدات کاندیدا در لیست نهایی هستند.

میزان حضور کارگردانان در بین فیلم‌های کاندیدا:

مرحوم رسول ملاقلی‌پور و ابراهیم حاتمی کیا هر کدام با هشت فیلم کاندیدا شده در رتبه نخست قرار دارند و در ادامه جمال شورجه، مرحوم امیر قویدل، شهریار بحرانی و مجتبی راعی در بین کاندیداها بیشترین آثار را کارگردانی کرده‌اند.

به گزارش روابط عمومی هیات اسلامی هنرمندان جهت تکمیل فرآیند مشارکتی رویداد انتخاب برترین‌های چهل سال سینما، از امروز به مدت یک ماه کلیه علاقه مندان می‌توانند با مراجعه به سامانه جامعه اسلامی هنرمندان به آدرس honarmand.org نسبت به انتخاب فیلم‌های منتخب خود از بین آثار کاندیدا اقدام نمایند تا در نهایت برترین‌های چهل سال سینمای جمهوری اسلامی ایران از بین این آثار در این رویداد منتخب و معرفی شود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

19 − 5 =