روابط ترامپ و دامادش تهدید یا فرصت برای عربستان

0
202

به گزارش ایران رویداد روزنامه وال استریت ژورنال روز چهارشنبه نوشت: با اینکه نیرومندتر شده، اما این روابط با نهاد صاحب نفوذ و دولت آمریکا به صورت عمقی، قوی نیست و می تواند برای عربستان و امارات متحده عربی تهدید باشد تا فرصت.

این روزنامه آمریکایی در مقاله ای نوشت: شرط بندی ریاض و ابوظبی بر روی روابط با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و جرد کوشنر داماد و مشاور وی و حمایت آنها از سیاست های عربستان سعودی و امارات متحده عربی را می توان خطری برای این کشورها دانست.
این روزنامه اضافه کرد: چالش بزرگ این است که روابط قوی عربستان و امارات با مقامات کاخ سفید، باعث به وجود آمدن مشکلاتی میان این کشورها و سیاست داخلی آمریکا خواهد شد. یکی از این تهدیدها، تحرک دمکرات ها و برخی جمهوریخواهان کنگره آمریکا برای تصمیم گیری درباره توقف حمایت نظامی موسسات آمریکایی از عربستان در جنگ آن علیه یمن است.
این روزنامه افشا کرد: روابط نیرومند امارات و عربستان با جرد کوشنر، به موضوع حساسی تبدیل شده، به خصوص که ‘رابرت مولر’ بازپرس ویژه آمریکا سرگرم بررسی پرونده کوشنر و دیگر مسئولان تبلیغاتی ستاد انتخابات ریاست جمهوری ترامپ و تاثیر طرف های خارجی و حامیان مالی وی، بر این انتخابات است.
این روزنامه یاد آوری کرد که ترامپ، ریاض را بعنوان اولین مقصد سفر خارجی خود پس از پیروزی در انتخابات برگزید و از آن زمان روابط وی با بن سلمان محکم تر شده و این قدرت را به وی داد که ‘محمد بن نایف’ ولیعهد سابق را کنار زده و روز به روز به حاکم مطلق عربستان تبدیل شود.
وال استریت ژورنال همچنین افزود: سفر کنونی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به ایالات متحده از 19 تا 22 مارس (28 اسفند تا دوم فروردین ماه)، برای تعمیق روابط با دولت ترامپ و تبلیغ برای عربستان در محافل آمریکایی صورت می گیرد.
‘اندرو بوئن’ کارشناس امور کشورهای حاشیه خلیج فارس در مؤسسه امریکن انترپرایز گفت: هر چند روابط عربستان با مقامات کاخ سفید، همانند گذشته نبوده و نیرومندتر شده اما روابط ریاض با واشنگتن در کل و نهادهای صاحب نفوذ و تاثیرگذار آن، قوی نیست.
وی افزود: ریاض و ابوظبی همه تخم مرغ های خود را در سبد ترامپ – کوشنر قرار داده اند که سیاستی پر مخاطره است. روابط آنها با دولت آمریکا، تحرک بیشتری گرفته و با بازی با سیاست های داخلی آمریکا، با خطری مواجه هستند که هرلحظه ممکن است آتش آن از سوی دولت بعدی این کشور شعله ور شود.
این روزنامه اضافه کرد: یکی از دلایلی که سران عربستان و امارات را به برقراری روابط با ترامپ علاقمندکرده است، تلخی و سردی روابطی است که در زمان باراک اوباما رییس جمهوری پیشین آمریکا تجربه کرده اند.

منبع :ایرنا

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

پنج × چهار =