راه‌اندازی قطار تهران ــ آنکارا ــ تهران در ایران رویداد

0
119

به گزارش ایران رویدادسعید رسولی در نشست خبری با بیان این که “هفته گذشته به‌همراه معاون مسافری و معاون بهره‌برداری راه‌آهن به ترکیه سفر کردیم”، اظهار کرد: کمتر از یک ماه پیش هیئت ترک به ایران سفر کرد که نشست دوجانبه کاری خوبی داشتیم. درباره چند موضوع مهم توافقاتی صورت گرفت.

وی ادامه داد: برای سرعت دادن به این توافقات از طرف ترک خواستیم که هیئت کارشناسی را به ایران اعزام کند. کار به‌خوبی پیش رفت و نتیجه این شد که در سفر اخیر به ترکیه توافقات نهایی و پروتکل همکاری امضا شد.

وی ابراز کرد: راه‌اندازی قطار تهران ــ آنکارا در سفر هیئت ترکیه‌ای به ایران مطرح و با آن موافقت شد، بر این اساس از اوایل تیرماه امسال هفته‌ای یک قطار از تهران به آنکارا و بالعکس راه‌اندازی خواهد شد.

مدیرعامل راه‌آهن یادآور شد: قبلاً یک قطار از تبریز به وان داشتیم که همزمان با قطار تهران ــ آنکارا هفته‌ای یک قطار نیز از مقصد تهران به‌سمت وان و بالعکس حرکت خواهد کرد.

رسولی با اعلام این‌که توافق تعرفه‌ای بین ایران و ترکیه برای قطارهای باری نهایی شد، اظهار کرد: علاوه بر قطار تهران ــ وان و تهران ــ آنکارا، قطار گردشگری بین دو کشور نیز راه‌اندازی خواهد شد. بر اساس مذاکرات صورت‌گرفته با وزیر گردشگری ترکیه، قطار گردشگری ترکیه به ایران می‌آید و قطارهای گردشگری ایران نیز به این کشور می‌روند.

وی همچنین با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی گفت: در این نمایشگاه که 19 تا 22 خردادماه امسال برگزار می‌شود 152 شرکت داخلی و 7 شرکت خارجی (لتونی، چین، روسیه و ترکیه) حضور خواهند داشت.

وی برگزاری این نمایشگاه را در راستای استفاده از ظرفیت‌های داخلی عنوان کرد و افزود: حدود 2000 میلیارد تومان اعتبار از محل تبصره 18 قانون بودجه سال 97 برای تأمین ناوگان ریلی تأمین اعتبار شده است، بر این اساس مقرر شده 40 درصد از منابع از تبصره 18، 40 درصد از منابع بانکی تأمین شود و 20 درصد اعتبارات باقیمانده را شرکت‌های واگن و لکوموتیو تأمین خواهند کرد.

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

چهارده − 2 =