حراج تورهای خارجی که در ایران رویداد

0
1196

نرخ تورهای خارجی در دور دوم سفرهای نوروزی افت کرد، به طوری که رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران اعلام کرد برخی از این تورها به نصف قیمت فروخته می‌شود.

گرانی کاذب تورهای خارجی در آخرین ماه‌های سال ۹۶ پیش بینیهایی را در ارتباط با ریزش سفرهای خارجی تا ۵۰ درصد در پی داشت که اکنون حرمت الله رفیعی ـ رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ـ با توجه به حجم سفرهای خارجی در ۱۰ روز گذشته تعطیلات نوروزی، در گفت‌وگو با ایسنا تایید کرد که آن پیش‌بینی‌ها تا حدی محقق شده و اکنون آژانس‌های زیادی با ضرر و زیان تورهای خود را می‌فروشند.

به گفته او، حجم سفرها به بلوک غرب یا همان کشورهای اروپایی تا ۵۰ درصد ریزش داشته و این کاهش در مسیرهای نزدیکتر همچون ترکیه، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان نیز اتفاق افتاده است.

رفیعی با اشاره به کاهش قیمت در تورهای نوروزی، اظهار کرد: قیمت تورهای خارجی که تا ۲۰ روز مانده به آغاز تعطیلات نوروز، چند برابر شده بود، اکنون به شدت کاهش پیدا کرده و در برخی مسیرها به کمتر از نصف قیمت رسیده است. در بعضی از مسیرهای هوایی کوتاه خارجی نیز دیده‌ام، بلیت‌ها را به قیمت ۲۰ هزار تومان برای فروش گذاشته‌اند. این یعنی آژانسی که هواپیمای آن مسیر را چارتر کرده موفق نشده صندلی‌های خود را بفروشد و درحال زیان‌دهی است، پس در روزهای پایانی تعطیلات آن را به حراج گذاشته است.

وی افزود: این کاهش قیمت در مسیرهای نزدیکتر بیشتر اتفاق افتاده و مسیرهای دورتر بیشتر با افت مسافر روبرو شده‌اند تا کاهش قیمت.

رفیعی در عین حالی که شرایط اقتصادی مردم را از اصلی‌ترین دلایل بروز این وضعیت دانست، درباره تاثیر شرکت‌های هواپیمایی که تا پیش از تعطیلات نوروز نرخ بلیت برخی مسیرها را تا سه برابر افزایش داده بودند، اظهار کرد: البته که شرکت‌های هواپیمایی بلیت‌ها را گران کرده بودند، هرچند می‌توانستند ارزان بدهند، اما به هر حال آنها هم هزینه‌ها و شرایط خاص خود را دارند. به هر حال در کنار همه عوامل نباید از تاثیر نوسانات نرخ ارز غافل شد، چرا که هم روی قیمت‌گذاری بلیت‌ها در مسیرهای خارجی تاثیر رشد و هم توان اقتصادی مردم را برای خرید سفر کاهش داد.

جدول زیر گویای قیمت تورهای خارجی در مسیرهای پر تردد است که در ادامه تعطیلات نوروز با افت روبرو شده؛ هرچند که بررسی در وضعیت خدمات این تورها نشان می‌دهد کیفیت آنها چندان بالا نیست و تورهایی که به نسبت، خدمات با کیفیت‌تری دارند با کاهش جزئی در قیمت مواجه شده‌اند که چندان تفاوتی در نرخ نکرده‌اند.

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

18 − یک =