جشن نوروز در مقر یونسکو در پاریس برگزار شد

0
161

به گزارش ایران رویداد به نقل از ایرنا،مراسم بزرگداشت نوروز 1397با همکاری نمایندگی دائم ایران در یونسکو و با مشارکت و همراهی 12 کشور عضو پرونده ثبت جهانی نوروز در میراث بشریت، در مقر این سازمان در پاریس پایتخت فرانسه برگزار شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از نمایندگی دائم ایران در یونسکو، در این مراسم که با حضور دهها تن از سفیران و نمایندگان کشورهای عضو این سازمان برگزار شد، احمد جلالی، سفیر ونماینده دائم کشورمان نزدیونسکو به عنوان هماهنگ کننده’پرونده چندملیتی نوروز’وبه نمایندگی ازکشورهای عضواین پرونده،طی سخنانی به جهانشمولی ارزشهای نوروز اشاره کرد و به تبیین ماهیت جهانی آن پرداخت.
وی با اشاره به تقویم دقیقی که از سوی گروهی از دانشمندان از جمله خیام در صدها سال قبل تنظیم شد، گفت: «لحظه ورود خورشید به برج حمل به دقیقه و ثانیه محاسبه میشود، لحظه ای که این کره خاکی و همه ساکنان آن به سال جدید وارد می شوند و همان لحظه را با هم عید میگیرند.»
جلالی در ادامه با قرائت اشعاری از بهاریه های شاعران پارسی گوی چون مولانا، به زبان انگلیسی، نوروز را سرچشمه شادی و همبستگی انسانها با خود و طبیعت دانست و افزود که در مبارکی نوروز همین بس که در منطقه ای آشوب زده، همه ملل به یمن نوروز به شادی گرد هم می آیند و شادی جمعی ما انسانهاست که نوروز را مبارک می کند»
در ادامه این آئین، قائم مقام یونسکو به نمایندگی از مدیر کل این سازمان طی سخنانی فرارسیدن نوروز را شادباش گفت و نوروز را مظهر ارزش های جهانی مانند صلح، همبستگی و حسن همجواری دانست.
اینگیدا در بخشی از سخنان خود گفت: «هر ساله میلیون ها نفر در سراسر دنیا با برگزاری مراسم نوروز رسیدن بهار را بشارت می دهند. نوروز با گرد هم آوردن و در هم آمیختن فرهنگ های گوناگون، ملیت ها، ادیان و زبان ها، موجب ایجاد گستره وسیعی از آداب و رسوم می شود و نمادی از همبستگی انسانها را به تصویر می کشد.»
وی در بخش دیگری از سخنان خود از نوروز به عنوان یکی از پر جاذبه ترین میراث فرهنگی ناملموس بشریت یاد کرد و پیرامون انتقال ارزشها و آئین های نوروز از نسلی به نسل دیگر، افزود: «نوروز جوامع را با هویت و فرهنگ نیاکان خود آشنا می سازد و موجب تداوم آن می شود. نوروز فرصت مهمی برای یادگیری میراث و ارزشهای آن از سوی نسل جوان است. برای همین ارزش هاست که با ابتکار مشترک 12 کشور نوروز در سال 2016 در فهرست میراث فرهنگی ناملموس بشریت ثبت شد. من شک ندارم که نوروز همچنان پل ارتباطی میان فرهنگ ها خواهد ماند و پیام صلح، هماهنگی و دوستی را برای نسل های آینده به ارمغان خواهد برد.»
به گزارش ایران رویداد به نقل از ایرنا نوروز به عنوان میراث ناملموس جهانی، ابتدا درسال 2009 توسط 7 کشور به ثبت رسید و سپس در سال 2016 با درخواست 5 کشور دیگر منطقه، پرونده جدیدی با مدیریت و هماهنگی کشورمان تهیه و مراحل ثبت جهانی آن طی شد که سرانجام در پاییز سال 1395 و در اجلاس آدیس آبابا به ثبت رسید. هم اکنون دوازده کشور ایران، افغانستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، پاکستان، عراق، قرقیزستان، قزاقستان و هند با محوریت ایران عضو این پرونده هستند. از سوی دیگر در سال 2010 نیز مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب سندی، این جشن کهن را به عنوان «روز جهانی نوروز»شناخت.
درضیافت نوروز امسال در یونسکو، نمایندگی های کشورهای مذکور، ضمن برپایی عناصر نمادین نوروز مانند سفره های هفت سین و لباسهای سنتی عیدانه، با غذاهای ملی و محلی خود از میهمانان پذیرایی کردند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

چهارده + 4 =