تصمیمات جدید برجامی در ایران رویداد

0
179

مهلت ۶۰ روزه جمهوری اسلامی ایران به طرف های حاضر در برجام  به پایان رسید و امروز – یکشنبه 16 تیرماه 98 -تا ساعتی دیگر تصمیم جدید برجامی در ایران رویداد که حاکی از کاستن  تعهدات برجامی اعلام خواهد شد.

ایران گام دوم کاهش تعهدات هسته‌ای خود را در پایان مهلت ۶۰ روزه بر می‌دارد.

این مهلت امروز به پایان رسیده است و ایران آماده گام تازه خود برای تعهدات پایاپای با دیگر طرفین برجام است. در همین راستا دوشنبه گذشته ۱۰ تیر، ایران ذخیره اورانیوم غنی شده خود از سقف مورد تعهد در برجام افزایش داد.

«محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه کشورمان اعلام کرد که ذخیره اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم گذشت

رئیس جمهوری چهارشنبه گذشته نیز در جلسه هیأت دولت ضمن تأیید این تصمیم تصریح کرد: ایران دیگر متعهد به رعایت سقف ۳.۶۷ درصد نخواهد بود. دکتر روحانی در عین حال تاکید کرد اقدامات ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای برگشت پذیر است و هر گاه شرکای اروپایی اقدام به اجرای تعهدات خود در برجام کرده و منافع ایران در توافق هسته‌ای تأمین شود تهران هم سریعاً می‌تواند کاهش تعهدات خود را متوقف کند.

در همین زمینه شب گذشته رؤسای جمهوری ایران و فرانسه درباره تازه‌ترین تحولات برجام و تصمیم ایران گفت و گو کردند. امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در این تماس تلفنی گفت: اتحادیه اروپا خواهان حفظ برجام است و تمام تلاش خود را در این مسیر به کار گرفته است.

وی تصریح کرد: می‌پذیریم که اقدام‌های اروپا برای جبران تحریم‌های آمریکا موفق و کارآمد نبوده است اما همه تلاش خود را برای جبران این موضوع به کار می‌گیریم.

«علی ربیعی» سخنگوی دولت به همراه «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و «بهروز کمالوندی» سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی در رویداد  خبری امروز تصمیم تازه ایران در کاهش تعهدات خود در برجام را بر اساس بیانیه شورای عالی امنیت ملی اعلام می‌کنند.

گفتنی است ماکرون با بیان اینکه باید اوضاع را تحت کنترل گرفته و برنامه و اقدام‌های جدیدی برای حفظ برجام انجام داد، گفت: پایان برجام به معنای اقرار به شکست دسته جمعی و اقدامی تأسف بار خواهد بود و بنا بر این مسیر دوم را باید انتخاب کرد تا برجام حفظ و به تنش زدایی کمک شود و فرانسه آماده است در این مسیر تلاش‌هایش را به ویژه در مسیر خواست ایران که آتش بس در این جنگ اقتصادی است، دوچندان کند.

همزمان با پایان یافتن مهلت 60 روزه ایران به کشورهای اروپایی،  علی ربیعی در نشست  خبری  برجامی دقایقی قبل با حضور علی ربیعی سخنگوی دولت، عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه و بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی که درذ ایران رویداد اعلام کرد: امروز از میزان 3.67 غنی‌سازی اورانیوم عبور‌ خواهیم کرد و میزان غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود و امروز این موضوع به طور‌ رسمی اتفاق خو‌اهد افتاد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

پنج + 16 =