بالابود؛ سودجویی مشاورین املاک در خریدوفروش مسکن

0
549

امروز در بازار مسکن شاهد رویداد جهش قیمت مسکن در نیمه سال 97 در تهران به‌عنوان پایتخت ایران هستیم به‌نحوی‌که به سایر کلان‌شهرها ازجمله ،شیراز،اصفهان،مشهد، تبریز،اهواز سایر استان‌ها هم سرایت کرده است.به گفته خسروی ،ریاست اتحادیه املاک مشاوران تهران افزایش قیمت ارز و سکه رابطه مستقیمی در افزایش قیمت مسکن داشته است اما بااین‌وجود می‌بینیم برخی مالکان با توجه به تغییرات نرخ طلا و ارز هنوز برای فروش تردید دارند .و در مقابل خریداران معتقدند قیمت کنونی مسکن غیرواقعی بوده و حباب گونه است و از همین رو برای خرید مسکن تردید دارند.
به گزارش ایران رویداد فرشید پور حاجت،دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان ایران معتقد است مشاورین املاک با ایجاد جو روانی باعث تشویش قیمت مسکن و درنهایت افزایش قیمت مسکن می‌شوند.
محمد گیم،سازنده‌ای دیگر بابیان این مطلب که هیچ سازنده‌ای از تعیین نرخ بالای ملکش برای سود بیشتر بدش نمی‌آید گفت: معتقدم تعیین قیمت نیاز به ارزیابی کارشناسی دقیق است که به عوامل زیادی بستگی دارد که بیشتر از هر مشاور املاکی، سازنده آن می‌تواند برآورد مناسبی از هزینه‌ای جاری و ارزش‌افزوده متعارف آن داشته باشد.و افزود ما به سود متعارفی که در بازار عرف و قانونی است قانعیم. اما این مشاوران املاک هستند که کاسه داغ‌تر از آش در خریدوفروش مسکن می‌شوند. این سازنده با اشاره مثالی عینی برای فروش یکی از ساختمان‌هایش عنوان کرد.
اگرچه به‌عنوان سازنده از قیمت تمام‌شده ساخت پروژه خود باخبر بودم حاضر شدم ملک خود را با 20 درصد سود در ساخت به فروش بزارم. جالب اینکه در ارزیابی قیمت ملکم در مراجعه به چند مشاور املاک تحت عنوان خریدار متوجه شدم عین ملکی که ساخته بودم و قرار بود به فروش بزارم 30درصد گران‌تر قیمت گزاری شده بودند. و جالب‌تر اینکه در بنگاه مشاوره املاک دیگر که به‌عنوان فروشنده می‌رفتم.بلافاصله با ایجاد جو روانی که رکود در بازار حاکم است که به قولی بازار کساد است سعی داشتند ناجایی که بتوانند قیمت پایین‌تری را برای ملکی که می‌خواستم برای فروش فایل شود بزارند
این سازنده که قصد فروش ملکش را داشت عنوان می‌کند در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی که قصد فروش آن را داشته است مشاورین املاک سوای حق کمیسیون مبایعه‌نامه‌ای که در دفاتر املاک مابین خریدار و فروشنده منعقد می‌شود با فروشنده طی می‌کنند که هر مقداری که بیشتر از قیمت توافق شده مالک برای تعیین قیمت ملکش در بنگاه مشاور املاک توافق حاصل‌شده و فایل گردیده است چنانچه به خریدار فروخته شود سهم مشاور املاک خواهد شد. این مابدتفاوت قیمت که گاها به ارزش 10 درصد معامله هم می‌رسد در اصطلاح بالابود گفته می‌شود که در بین مشاوران املاک متداول شده است.
بنابراین گزارش میدانی لغت بالابود که مابین مشاوران املاک در خریدوفروش مسکن باب شده است ریشه در لهجه و گویش مازنی دارد و معنای آن اضافه بر قیمت است.

.
به گزارش ایران رویداد بنا به اظهارات خسروی ،ریاست اتحادیه مشاوران املاک تهران طبق قانون حق کمیسیون مشاوران املاک به ازای هر 100 میلیون تومان در معامله مسکن، نباید بیشتر از نیم درصد کمیسیون از فروشنده و نیم درصد از خریدار دریافت شود. خسروی افزود: این در حالی است که در بسیاری از کشورهای جهان حق کمیسیون مشاوران املاک 6 درصد است.
خسروی برای پیشگیری از فساد و تخلفات در بین مشاوران املاک پیشنهاد کرد: اگر حق کمیسیون مشاوران املاک 2 درصد تعیین شود، بسیاری از تخلفات و فساد در این بخش از بین می‌رود. و در پایان افزود:در صورت هرگونه تخلف در خریدوفروش مسکن که در ایران رویداد هم‌وطنان می‌توانند به اتحادیه مشاوران املاک تهران مراجعه کرده یا جهت سهولت در رسیدگی به تخلفات، در سراسر کشور از سامانه تلفنی 7334 استفاده کنند..

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

سه × سه =