احتمال حضور وزیران خارجه ایران و فرانسه در گشایش نمایشگاه لوور

0
164

مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی کشور، از احتمال حضور وزیران خارجه ایران و فرانسه در مراسم گشایش نمایشگاه آثار موزه لوور در موزه ملی خبر داد.
محمدرضا کارگر اظهار کرد: اگر اتفاقات و عوامل دیگری سبب تغییر در برنامه نشود، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نمایشگاه موزه لوور در ایران را افتتاح می کنند.
وی افزود: برنامه هایی به مناسبت 80 سالگی موزه ملی طراحی شده که بر اساس آن، نمایشگاه های مختلفی از جمله نمایش آثار باستانی از ارمنستان در مهر ماه، آثاری از کره جنوبی در آبان ماه و بیش از 50 اثر متعلق به موزه لوور فرانسه در اسفند ماه در موزه ملی برپا خواهد شد.
56 اثر موزه لوور از 14 اسفند ماه برای اولین بار شامل بیش از 50 پیکره، نقش برجسته، ظرف، تابلو نقاشی، چاپ سنگی و دو شئ شامل یک تبر مفرغی با کتیبه شاه ایلامی «اونتاش ناپیریشا» و دیگری شئ مفرغی از لرستان مربوط به و سایر آثار مربوط به فرانسه، ایتالیا، اتریش، آلمان، هلند، مصر، ترکیه، سوریه، عراق و هند در نمایشگاهی با عنوان «شکوه تمدن های جهان» به مدت چهار ماه در موزه ملی ایران به نمایش درآید.
موزه لوور (du Louvre) در مرکز شهر پاریس پایتخت فرانسه واقع شده و بیش از 35 هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف این موزه نگهداری می‌شود.
موزه لوور با بیش از 9٫5 میلیون بازدیدکننده در سال، پربازدیدترین موزه جهان است.
این موزه از سال 1793 میلادی تا امروز به عنوان موزه عمومی فعال بوده ‌است. تمرکز موزهٔ لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد.
آثاری از تمدن ایران نیز در این موزه مشهور جهان در معرض بازدید قرار دارد که از آن جمله می توان به گاو بالدار آشوری، دیواره هایی از تخت جمشید، سنگ نگاره کمان داران کاخ آپادانا و کاشی دختر ایرانی اشاره کرد.
به گزارش ایرنا موزهٔ ملی ایران، معروف به «موزه مادرایران»، مهم‌ترین موزهٔ کشورو درخصوص نگهداری، نمایش و پژوهش مجموعه‌های باستان‌شناختی ایران است.
گستردگی و تنوع مجموعه اشیای این موزه با حدود 300 هزار شیء باستانی به گستردگی جغرافیایی کشور و دورانهای متعدد پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی است که کهن‌ترین آثار آن حدود هشتصد هزار سال قدمت دارد.
این موزه شامل دو ساختمان مجزا به نام‌های موزهٔ ایران باستان با تاریخ گشایش ۱۳۱۸ و موزه دوران اسلامی با تاریخ گشایش 1323 و بازگشایی در تاریخ 1394 است.
موزه ملی ایران در خیابان امام خمینی، مجموعه تاریخی باغ ملی، نبش خیابان پروفسور رولن و خیابان سی تیر واقع شده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

چهارده − هشت =