آیین های نوروزی لبنان و عراق

0
269

به گزارش ایران رویداد ، خیلی از کشورهای دیگه به جز ایران، نوروز رو گرامی می دارن. این کشورها به واسطه ی فرهنگ غنی و قدیمیشون جشن نوروزو برگزار می کنن. با نزدیک شدن به نوروز بد نیست که با این کشورا آشنا شیم و یکمی ازشون بدونیم… با مجله ی همگردی همراه باشین تا با این کشورها آشنا بشین. در این مطلب نوروز در لبنان و نوروز در عراق رو بازگو می کنیم.

نوروز در لبنان

کردهای لبنان، نوروزو جشن میگیرن. لبنان هزاران کرد داره که اون ها نوروز رو عید ملی خودشون میدونن. جشن نوروز در لبنان تلفیقیِ از آداب و رسوم اسلامی و غربی. در کل، در همه جای دنیا، نوروز برای کردها به معنی عید آزادی و عید بهارِ. کردهای لبنان در نوروز، سنت های زیادی رو برگزار می کنن که از جمله ی اونها، روشن کردن آتش روز اول نوروز، رفتن به دامان طبیعت، رقص و پایکوبیِ. تو این کشور، علاوه بر 35 هزار کرد مقیم، ایرانیان مهاجر هم، عید نوروز رو جشن می گیرن.

نوروز در عراق

پنج روز اول فروردین، در عراق برای بزرگداشت نوروز تعطیلِ! روز اول فروردین، بیشتر مقامات نوروزو تبریک میگن و همه ی مردم همراه کردهای عراق، مراسم نوروز رو برگزار می کنن. این تعطیلات و بزرگداشت نوروز در این کشور، از زمان تاسیس حکومت فعلی عراق، به رسمیت شناخته شده. حتی در گذشته و زمان صدام حسین هم علاوه بر مخالفت او با فرهنگ های غیرعربی، جشن نوروز برگزار می شده، اما این روزها نوروز در عراق اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده. کردها و باقی قوم های عراق نوروز رو جشن می گیرن، به دید و بازدید میرن، جشن و پایکوبی می کنن، چهارشنبه سوری برگزار می کنن، تخم مرغ رو مثل کره ی زمین رنگ می کنن، سیزده به در میرن و… جالبه که الان جشن نوروز تبدیل شده به جشن های اصلی این کشور!

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

5 × 1 =